Edro III
Kipar

Kipar na malo drugačiji način – Priča o pohodu na Pafos i spektakularnom zalasku sunca kod olupine broda Edro III

U prva dva dana uspeli smo obići Larnaku i selo vezilja Pano Lefkaru, plus smo stigli i na karneval u Limasolu, pa potom potez oko Aja Nape, Nacionalni park Cavo Greco, ali i glavni grad Kipra Nikoziju. Kao logičan sled činilo se da pretposlednjeg dana boravka na Kipru treba stići do Pafosa i obići atrakcije u njegovoj okolini, od kojih me, ruku na srce, najviše intrigirala olupina nasukanog broda Edro III.

Juče je dogovor bio da krenemo u istraživanje Kipra u 9 časova. Danas sam da bih obezbedila polazak u neko dogledno vreme, objavila da planiramo krenuti u 8h. Mislila sam da sam im doskočila, međutim, bila sam u krivu. Dok sam se približavala dvoru mogla sa osetiti miris sveže grilovane hobotnice. U neverici sam prišla stolu gde je princ u tanjire već bio servirao tek napravljeno vrelo dalmatinsko varivo. Prekrstila sam se tri puta i sela da doručkujem. 

Evo, izgaram od želje da saznam, pa vas molim da mi kažete, da li poznajete ikoga na svetu da je ikada u 8 časova ujutru na odmoru u tuđoj zemlji za doručak spremao hobotnicu i dalmatinsko varivo uredno dekorisane i servirane uz bogatu salatu, sir i masline? Znam, nisam ni ja mislila da je ovo moguće, no tu je princ da nas sve demantuje i naravno zbog toga ponovo zakasni čitavih sat vremena. I naposletku šta imam ja da se žalim, em što nas je prinčevski (ma šta prinčevski, kraljevski) nahranio, još je bio i suptilan, pa se ubrzao i ovaj put nas udostojio sa pola sata gratis ranijeg izlaska iz njihovog dvora, nego što je i sam planirao. 

Doručak
Prinčevski doručak broj 2
Prinčevski doručak broj 2

Bacite pogled na Afroditinu stenu na plaži Petra tou Romiou

Dok smo putovali ka Pafosu, u hodu smo se dogovorili kojom ćemo rutom danas ići, uspevši da je u samo sat vremena tri puta promenimo. Natara je morala da radi i uslov je bio da nađe neki kafić sa stabilnim internetom. I mimo toga želela je da sa nama obiđe plažu za koju kažu da se sama boginja Afrodita baš tu pojavila. Princ je samo želeo da se kupa, dok smo nas dvoje kovali plan kako stići do sela Omodos i manastira Timios Stavros, usput svraćajući do neke vinarije. Stoga smo se dogovorili da nam prva stanica bude Afroditina plaža Petra tou Romiou.

Sa parkinga smo se do plaže spustili uređenim stepenicama pa potom uskim mračnim tunelom. Oko Afroditine stene za koju se veruje da kupanje na tom mestu podmlađuje za minimum 10 godina, besnelo je more, pa prinčeva ideja da se tu i okupa nije upalila. I dalje nije prestajao da drobi, kako je on na Kipar došao da pliva, jer jelte (kme kme) tri godine nije bio na moru. To ga nije sprečilo da uhvati svoju dragu pod ruku i ipak odšeta 500 metara dalje, dok sam ih ja sedeći na steni čekala. Kada se Beti odnekud pojavio i pitao gde su Mimi i Natara, samo sam odmahnula rukom i pokazala mu dve tačkice u daljini. 

Afroditina plaža

Uživajte u ambijentu plažnog bara Sea You

Izgubivši već poprilično vremena uputili smo se ka plaži Potima, kako bi se Natara u Sea You Beach baru osamila i završila posao, dok bi se njegovo visočanstvo princ konačno okupao. Na pola puta do Pafosa princ nas je obavestio da on najednom želi u šetnju, jer zamislite na plaži duva vetar, pa ti uslovi i pored trodnevnog kukanja za kupanjem u moru, njegovom visočanstvu ne odgovaraju. Ovo je već prešlo sve granice mog strpljenja, te sam mu rešena autorativnim glasom saopštila: „Ti sada ideš na plažu, a mi u šetnju, svako tamo gde već par dana žarko želi“, te naredila: „Vozi na Potimu!“ Kada smo ih ostavili, brzinom svetlosti smo se upakovali u našu Korsu, mahnuli im brzinski i saopštili da se vidimo predveče. Činilo mi se da se kao u crtanom filmu iza nas stvorio oblak dima, sve u nadi da se neće predomisliti i smisliti neku novu ometalicu. 

Sea You Beach bar

Posetite Grobnice kraljeva

Beti i ja smo konačno bili slobodni! Nismo znali gde bismo pre. Preračunali smo koliko nam vremena treba do sela Omodos, ali smo se ubzo ohladili shvativši da nemamo luksuz da dva sata provedemo u autu. Stoga smo se kroz polja banana dovezli do Grobnica kraljeva nadomak Pafosa. Deo grobnica smo jasno mogli videti kroz rešetke zaštitne ograde, pa najviše zbog stiske sa vremenom (za koju je naravno zaslužno njegovo visočanstvo princ Mimi) odlučismo da nastavimo ka arheološkom lokalitetu Nea Pafos. Same podzemne grobnice nastale su u periodu između III veka pre Hrista i III veka nove ere, isklesane su od čvrstog kamena i iako se u njihovom nazivu spominju kraljevi, one zapravo nemaju nikakve veze sa njima, jer još uvek nije otkriveno koji narod ih je sagradio. 

Grobnice kraljeva
Grobnice kraljeva
Plantaže banana

Korisna informacija:

  • Ulaz u arheološki lokalitet Grobnice kraljeva košta 2,50 EUR.
  • Radno vreme kompleksa je svakim danom od 8:30-17h. 

Prošetajte arheološkim lokalitetom Nea Pafos i divite se spektakularnim mozaicima

Parkirali smo našu Korsu na besplatnom parkingu na samom početku promenade sa palmama čiji su se listovi vijorili na vetru koji je neumitno duvao. Kartu smo platili 4,5 EUR, nakon čega smo ušetali u ogroman kompleks sa očuvanom bazilikom Panagia Limeniotisa, hramom Asklepieion, drevnim odeonomagorom, ali i četiri rimske vile Dionisa, Tezeja, Aiona i Orfeja sa spektakularnim podnim mozaicima koje sam retko gde imala priliku videti. Trebalo nam je neko vreme da stignemo do svetionika izgrađenog pod britanskom vlašću 1888. godine, ali i isto toliko da se vratimo na početnu tačku. 

Korisne informacije:

  • Radno vreme kompleksa tokom leta je svakog dana od 8:30-19:30h, dok je zimi ono nešto kraće, pa arheološko nalazište možete posetiti od 8:30-17h.
  • Cena ulaznice je 4,5 EUR. 
  • Parking ispred ulaza u lokalitet je besplatan.

Odslušajte uličnog svirača na promenadi Kato Pafosa

Kada smo izašli kroz vrata lokaliteta našli smo se na samom početku duge promenade Kato Pafosa duž koje su se protezali redovi palmi. Dogovorili smo se da na kratko sednemo na klupu i odslušamo uličnog svirača, pa potom polako krenemo ka centru Pafosa.

Kato Pafos
Kato Pafos
Kato Pafos
Promenada u Kato Pafosu

Napravite predah u Pafosu

Pre dolaska na Kipar, imala sam saznanja o tome kako izgledaju Larnaka, pa i Nikozija, ali eto zaista ne znam zbog čega sam tada o Pafosu formirala stav da će upravo on od svih gradova na ostrvu najviše biti po mojoj meri i ukusu. O kako sam se samo prevarila. Ne da mi se nije dopao, naprotiv, samo je još više bacio senku na celo ostrvo, koje ni do tada nije uspelo da me Bog zna kako raspameti. 

Nakon spoznaje na koji način platiti parking mesto i dešifrovanja njihove aplikacije za mobilni telefon, spustili smo se do takozvanog centra grada Pafosa koji se sastoji od jednog potpuno golog pustog trga na kome se nalaze Gradska kuća i Memorijalni stub, a koji se nastavlja na jednu bezličnu pustu ne toliko dugu centralnu ulicu sa par taverni koja se završava savremenom pijacom kineskih suvenira. 

Onako na prvu, ali i na drugu, bila sam potpuno zatečena i razočarana. U nadi da ćemo ipak uspeti da pronađemo pravi centar, jer zaboga ovo ne može biti to, napravila sam par krugova oko pijace, nabasavši na stari hamam. Vidno zabezeknuta, ali i već pomalo letargična, rekla sam Betiju: „Hajdemo odavde, nemamo luksuz da gubimo vreme na nebitne stvari.“ I nažalost moram konstatovati da Pafos upravo reč „nebitan“ potpuno dočarava.

Korisna informacija:

  • Da biste platili parking u Pafosu na svoj mobilni telefon spustite aplikaciju PafosNow. Nema potrebe da se registrujete već samo odaberite opciju plaćanja parkinga i pratite dalje korake. 1 sat parkiranja košta 1 EUR. 

Istražite Pikni šumu

Kako se već polako bližilo predveče nismo imali drugog izbora osim da se ne udaljavamo mnogo od obale, jer se trebalo vratiti po princa i Nataru. Imali smo još toliko vremena da nakratko prošetamo po Pikni šumi, izletištu iznad sela Peja sa nadom da ćemo uspeti da stignemo do vidikovca koji gleda na pučinu, što se naravno nije desilo. U svemu tome, Beti je vreme iskoristio da završi poslovni razgovor sa kolegom, a ja da skupim par lokalnih šišarki.

Pikni šuma
Pikni šuma
Pikni šuma
Pikni šuma

Počastite se morskim plodovima u restoranu Ocean Basket

U neposrednoj blizini Sea You beach bara iz koga smo pokupili Nataru i njegovo visočanstvo koje baš i nije bilo zadovoljno plažom na kojoj smo ih ostavili, nalazi se jedan iz lanaca nadaleko poznatog kiparskog restorana Ocean Basket koji služi isključivo morske plodove i to kakve. Naručili smo ostrige, libansku tabbouleh salatu od kus kusa, peršuna i nane, pladanj sa selekcijom morskih plodova, oradu i grčku salatu. Sve ovo koštalo nas je oko 80-ak EUR. Hrana je bila ukusna i neobična. Ukoliko se nađete na Kipru, topla preporuka je da svratite u neki od njihovih restorana kojih ima širom ostrva.

Doživite najspektakularniji zalazak sunca kod olupine broda Edro III

Ceo današnji plan bio je podređen odlasku do nasukane olupine teretnog broda Edro III koji se u zalivu ispod sela Peja nalazi od 8. decembra 2011. godine. Tempirali smo da brod ugledamo tokom zalaska sunca, jer kažu da je on ovde spektakularan. I zaista jeste, to je ono što vam sa sigurnošću mogu reći, bez bojazni da se nekome isti ne dopadne.

Dok je Beti obigravao oko broda, ja sam, kao i kod akvadukta Kamares, pokušala da budućim mladencima napravim fotografije za wedding book. Budući da je prošlo par dana, malo su se opustili, pa je pokušaj bio uspešniji, te su bili voljni da opalim pokoju sa njima dvoma u glavnoj ulozi i nadasve sceničnom pozadinom dok sunce zaranja u pučinu. 

Edro III
Edro III
Edro III
Edro III

Ostanite uz blog jer vas uskoro očekuje završna priča sa Kipra.

Svi tekstovi i fotografije na blogu, kao i Instagram Facebook profilu Putovanja iz mog pera podležu autorskim pravima, te samim tim njihovo preuzimanje, kopiranje i korišćenje bez eventualne saglasnosti nije dozvoljeno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *