
Ah taj Dubai – Kroz paralelni univerzum Aye do kafe u Madinatu sa pogledom na Burdž al Arab
Možda početne reči naslova najbolje mogu dočarati osećanje koje se otme pri pomisli na ovaj fantastični grad. Dovoljno je samo reći „Ah taj Dubai“ i sve bude kristalno jasno. I dalje me fascinira količina „svega“ u Dubaiju, kontrasti, ne toliko luksuz, koliko budućnost, impulsi koje grad odašilja, mogućnosti koje se ovde pružaju više nego bilo gde drugde na svetu. Ovde jednostavno sva čula uživaju. Dubai ima sve. Stoga vas danas vodim u Aya Universe – paralelni univerzum u kom smo se vrhunski zabavili, pa na odmor uz kafu u Madinat Jumeirah, sa sve pogledom na hotel sa sedam zvezdica Burdž al Arab.
U Wafi molu pronađite Egipat u Dubaiju
Egipat u Dubaiju? Nemoguće! A u stvari sasvim moguće. Dovoljno je samo da dođete do tržnog centra Wafi city i izađete u njegovu baštu. Iznenadićete se okruženjem kada ugledate piramide, obelisk, sfinge i faraone, egipatske stubove sa uklesanim hijeroglifima. Na momenat ćete stvarno pomisliti da ste u Egiptu.
Wafi city se nalazi vrlo blizu našeg hotela, pa sam odlučila da nam on bude prva stanica za danas. Jedan od razloga zbog koga sam žarko želela da ga vidim jeste i taj što se u njemu krije Aya Universe, ali i zato što sve ovo gosn turista i ja prilikom prvog dolaska u Dubai nismo obišli. Sećate se onog keca iz rukava koga sam vam spomenula u prošloj priči, e pa Aya i Wafi su upravo jedan od tih skrivenih aduta.
Dok smo šetali baštom Wafi mola, a ja besomučno škljocala, naišli smo na suk Khan Murjan koji u svom centralnom holu krije fenomenalan istoimeni restoran, bliskoistočnog izgleda i šmeka.
















Korisne informacije:
- Wafi city tržni centar je otvoren od nedelje do četvrtka od 10-22h, dok mu je radno vreme petkom i subotom od 10-00h.
- Parkiranje u garaži koja broji 2.500 mesta je besplatno prva 3 sata.
- U okviru Wafi mola nalazi se i Carrefour hipermarket za koji kažu da je u Dubaiju jedan od povoljnijih.
Ušetajte u paralelni univezum Aye
Momci su nakon kratkotrajnog razmatranja odlučili da im paralelni univerzum nije neophodan, dok pauza za piće svakako jeste, te su rešili da pronađu kafić u Wafi molu i sačekaju nas četiri dok obiđemo svih 12 soba AYA Universe. Na vratima nas je sačekala ljubazna crnkinja koja nam je uručila AYA pasoše. Zabava je mogla početi.
Iako sam jedva čekala da vidim sve te različite svetlosne efekte koji čine Ayin univerzum, nisam mogla ni da zamislim koliko je prostor dobro osmišljen i kakav utisak nastaje nakon svega viđenog, a ponajmanje sam se nadala da ću biti ovoliko oduševljena. Verujte, AYA vredi svaki potrošen cent, pa i više od toga.
Dok smo se nas četiri nameštale za fotografiju na sred srebnih izbočina neobičnog oblika koje izgledaju kao sa druge planete, ali i slikale ispred zida na kome su se šare, oblici i boje smenjivale jedna za drugom, pa rukom prešle preko svake svetleće travčice u sobi zvanoj Flora, te potom zaronile u bazen pun belih kugli gde nam se naprosto faca ukočila od smeha, a malo i okupale ispod svemirskog vodopada, pa odgledale performans u sobi sa talasastim energetskim stubovima kojoj nije bilo kraja, ali i osetile kako izgleda posmatrati planete u sobi zvanoj Luna, prošlo je ravno sat i po.
I ne bih mogla da vam kažem koja od 12 Ayinih soba mi se najviše dopala. Svaka je posebna i svaka ima neku svoju čar i unikatnost. Možda bih mogla reći da sam najviše ostala očarana sobama Luna, Tides, Harmonia i Flora, ali je i soba Outland poslužila kao odlična podloga za fotografije, dok smo se u Celestiji ismejale za dva života.












Korisne informacije:
- Cena ulaznice na zvaničnom sajtu košta 135 AED (35 EUR).
- Istu možete kupiti i preko sajta GetYourGuide.
- Bonus savet je da uvek na mapama pogledate koje još opcije za kupovinu karata postoje, jer se neretko desi da preko posredničkih sajtova karte budu jeftinije. Mi smo preko ovog sajta kupile karte po ceni od 115 AED (30 EUR).
- Sada su karte još povoljnije, pa sam pronašla iste za cenu od 102 AED (27 EUR).
- Radno vreme od nedelje do četvrtka je od 10-22h, dok je petkom i subotom ono od 10-00h.
Okupajte se na javnoj plaži Jumeirah
Momcima očigledno nije bilo zanimljivo kao nama u Ayi, pa su nakon pića u Wafi molu, produžili ka javnoj plaži Jumeirah koja se nalazi u istoimenom kvartu Dubaija. Gosn turista je insistirao da to bude baš ta plaža, na kojoj smo se aprila meseca 2023. godine okupali sa pogledom na Burdž al Arab – hotel sa nepostojećih 7 zvezdica, iako sam ja više navijala za plažu La Mer.
Tog dana duvao je jak vetar i uslovi uopšte nisu bili za plivanje, niti banjanje, ali su i mimo toga gosn turista i kum, uskočili u Arapsko more kao prekaljeni „ohridski delfini“. 😀 Nijedna od nas četiri nije bila zainteresovana ni da se približi plaži, a kamoli okvasi noge, pa smo brzinom svetlosti pokupile „mokre delfine“ i ostatak ekipe, te krenusmo ka Madinatu.


Korisna informacija:
- Javni parking na ulici košta 4 AED/h, međutim, tog dana je zbog praznika u Emiratima isti bio besplatan. 2023. godine upravo ovaj parking nismo uspeli da platimo karticom, već samo kešom i nisam sigurna da li se od tada nešto menjalo.
- Na ovoj plaži u toaletu nije dozvoljeno presvlačenje, a kabine ne postoje, pa samim tim, savet bi bio: „Dođite spremni!“ 🙂
Uživajte u pogledu na hotel Burdž al Arab iz kompleksa Madinat Jumeirah
Jedna od lokacija koja nam se pre dve godine neodoljivo dopala jeste i Madinat Jumeirah – kompleks sačinjen od nekoliko luksuznih hotela u čijem centru se nalazi suk, odnosno arapska pijaca zatvorenog tipa, a koja izlazi na splet bazena i kanala kojima je čak moguće i ploviti tradicionalnim čamcima imena abra. Suk je idealan da bi se u njemu pazario neki arapski orijentalni parfem, pojedina šarena grnčarija, mnoštvo suvenira ili pak tradicionalna arapska odeća poput kandure i abaje.
Dve godine ranije, gosn turista je baš na ovom mestu kupio crvenu maramu sa ikalom, a naknadno i kanduru, te se takav šepurio Madinatom. Ovog puta je „svečanu odoru“ čuvao za specijalne prilike, najviše da na aerodromu maskiran prevari Mišu od Lakića i ostatak ekipe, ali i za posebne tematske zabave na kruzeru. 😉
Jedan od razloga dolaska u Madinat bio je i pogled uživo na jedini hotel na svetu sa 7 zvezdica Burdž al Arab. Odmah vam moram reći da hotel u stvarnosti nije kategorisan sa 7 zvezdica, jer ta kategorija svakako još uvek ne postoji, niti će, međutim, od kako je britanska novinarka tokom obilaska hotela oduševljena onim što je videla, upotrebila taj termin, isti se odomaćio i počeo koristiti isključivo na pomen Burdž al Araba.
Do hotela u obliku jedra, jednog od simbola Dubaija u stvarnosti je moguće doći samo ukoliko se debelo plati boravak ili pak ručak u jednom od njegovih luksuznih restorana. Postoji i opcija obilaska hotela, a najjeftinija cena počinje od 80 EUR. Najbliže što možete prići hotelu, a da ne ulazite u samu unutrašnjost, jeste dolaskom na privatnu plažu ispod hotela, pravljenjem rezervacije za neki od restorana na obali poput Shimmers ili Pierchic.
Ono šta svakako besplatno možete raditi jeste diviti mu se iz daljine, a najlepši pogled pruža se iz Costa caffee-a, gde smo mi upravo i seli da uz kafu, toplu čokoladu i mafine napravimo preko potrebnu pauzu.











Korisna informacija:
- Parkiranje u suku Madinat Jumeirah više nije potpuno besplatno kao što je to nekada bio slučaj. Cena parkiranja za 1 sat sada je 20 AED, dok je maksimalna taksa za 24 sata 200 AED.
- Međutim i dalje postoji opcija da parkirate besplatno, tako što ćete u određenim lokalima potrošiti 100 AED i verifikovati tablice vašeg automobila na pultu.
- Costa caffee jeste uključen u ovaj program, pa smo u njemu iskoristili pogodnost, s tim da nam je na raspolaganje dato 2 sata besplatnog parkinga, iako je na ulazu u uputstvu stajalo da je 3 sata moguće parkirati besplatno pod uslovima iz stavke iznad.
Prošetajte paviljonima Global village-a i degustirajte neki od autentičnih ukusa orijenta
Natempirala sam da u Global village stignemo na prelazu iz dana u noć, kako bismo ga uhvatili u svim bojama. Delovalo mi je da će pod svetlima reflektora ličiti na vašar, što se na kraju i ispostavilo kao tačno. Još prošlog puta smo pokušali stići do najvećeg globalnog sela, međutim, odbila nas je ogromna kolona vozila od čak nekoliko kilometara, koja je čekala na slobodan parking.
Ovog puta sam dobro proučila gde se nalazi besplatan parking najbliži ulazu u selo, međutim, na licu mesta dočekao nas je policajac na barikadama, koji nije dozvoljavao prolaz do lokacije. Usmerio nas je na parking koji je od ulaza udaljen više od kilometar šetnje pešaka. Muški deo ekipe se nije adekvatno obukao, pa je celim putem kukao i ogrtao se ženskim ešarpama, koje smo rado podelile sa svojim „jačim polom“. 😀
Na samom početku staze koja vodi ka glavnom ulazu u selo, naišli smo na rikše, pa se odlučno smestili u iste kako ne bismo pešačili ceo kilometar. Cena vožnje po osobi bila je 2,5 EUR. Prihvatljivo, ukoliko mene pitate, budući da nas je po samom kompleksu, koji je ogroman, čekala dodatna šetnja.






Celo globalno selo čini 30 paviljona, od kojih su neki prilično glomazni. Tu su, između ostalih, paviljoni Omana, Jordana, Sirije, Iraka, Irana, Katara, Kuvajta, Pakistana, Indije, Maroka, Saudijske Arabije, Egipta, Tajlanda, Emirata, Libana, ali i Evrope, Amerike, Afrike, Kine, Japana, Turske i Rusije. Na ulazu u svaki paviljon postoji mašina na kojoj je moguće lupiti pečat u Global village pasoš. U paviljonima se prodaju razne drangulije, karakteristične za zemlju koju predstavljaju. U toku dana je moguće videti i muzičke predstave pojedinih zemalja, ali i probati neke od autentičnih delicija.
Jedan od razloga dolaska u Global Village bila je i večera kojoj se bližilo vreme. Oni gladniji su odmah zastali kod kioska Bosnian house i poručili pljeskavice. Gosn turista i ja smo se ipak odlučili za nešto sofisticiranije, noseći se mišlju da ćevape i pljeskavice možemo jesti u bilo koje vreme i da to nije hrana koju do sada nismo imali prilike probati, pa smo nastavili da obilazimo kioske sa uličnom hranom kojih ima u velikom broju na svakom koraku ispred paviljona.
Već unapred sam znala da bih volela da probam neki arapski specijalitet, pa sam se odlučila za šavarmu, jelo nalik turskom doneru ili grčkom girosu. Cena je bila 39 AED (10 EUR), a porcija i ne toliko velika. Nakon degustacije, bacila sam se na Texas chicken-ov interesantni sendvič sa ljutim sosom i krompirom po ceni od 30 AED (8 EUR). Gosn turista je posustao i sa kumovima, Ivanom i majstor Nebojšom naručio ćevape. Miša od Lakića i Džas su pronašli školjke u Thai mussels, zbog kojih je najverovatnije, sutradan Džas imala manjih poteškoća sa stomakom.
I koliko god smo se trudili, nije postojala nikakva šansa da sa razumevanjem za jedan dan obiđemo ceo kompleks i sve paviljone. Suštinski, samo smo zagrebali ovaj šareni vašar.














Korisne informacije:
- Cena ulaznice je 25 AED (6,50 EUR) radnim danima (od nedelje do četvrtka) i 30 AED (8 EUR) vikendom (petak i subota).
- Radno vreme Global Village-a je od oktobra do maja od 16-00h radnim danima, dok je vikendom ono od 16-01h.
Obiđite park kaktusa na šetalištu Al Jadaf
Momački deo ekipe je u svom Yarisu požurio da se vrati u hotel, kako bi ostatak večeri proveo u bazenu. Međutim, na umu sam imala još neku zanimljivost, pa se damski auto usaglasio sa mojom idejom i podržao me u odlasku do Al Jadaf Walk šetališta na kome se nalazi park kaktusa.
Na putu za Al Jadaf mimoišli smo se sa momačkim autom u kome su bili kum i gosn turista. Ne znajući kuda idemo, odlučili su da nas prate, međutim, neuspešno. Već nakon par kilometara izgubili su nas iz vida. S obzirom na to da im praćenje vozila nije išlo baš od ruke, odlučili su da okrenu auto na suprotnu stranu i upute se u obližnju prodavnicu African & Eastern kako bi dopunili zalihe alkohola, što im dokazano bolje čuči.
Ispred oblakodera ih je dočekao stjuard, koji je odvezao njihov auto na parking, dok su se oni sa hostesom u polusuvim šortsevima za plažu provozali liftom do 24. sprata na kome se nalazi fenomenalan luksuzni restoran Arrazuna, ali i prodavnica alkoholnih pića. Da bi dobili licencu za kupovinu alkohola potrebna je bila putna isprava, koju gosn turista ima uz makedonski, ali ne i srpski pasoš sa kojim je i putovao u Dubai, te su mu na licu mesta izdali novu, kojom je i zvanično postao licencirani alkoholičar. 😉
Za to vreme nas četiri smo stigle do šetališta Al Jadaf. Mrak se već uveliko spustio na Dubai, pa smo u daljini mogle videti svetlosni šou na Burdž Kalifi. Upitale smo hostesu na ulazu u baštu da li je moguće da prošetamo kroz kaktuse, međutim, odgovor je bio da za tako nešto moramo napraviti rezervaciju za restoran u sklopu Keturah resorta kome bašta i pripada. Zahvalile smo se na datom odgovoru, koji nam u suštini nije odgovarao, pa se polako nakon par fotografija uputismo ka našem hotelu.





Budite uz blog, jer vas u narednoj priči očekuje ukrcavanje na kruzer i obilazak još nekih atrakcija futurističkog Dubaija.


Možda će ti se svideti i

Svi na Bliski istok i krstarenje kruzerom Persijskim zalivom
6. februar 2025.
Sudar orijentalnog i luksuznog Dubaija
23. februar 2025.