Dubai,  Krstarenje kruzerom,  Ujedinjeni Arapski Emirati

Iz potopljene Atlantide do Dubai Marine

Ukrcavanje na naš kruzer Costa Smeralda bilo je zakazano za 8h. Dogovor je bio da ustanemo ranije, doručkujemo i nakon odjave iz hotela krenemo ka Dubai Marini, kako bismo se ponovo susreli sa omiljenim brodom. Nakon ukrcavanja planirali smo otići do hotela Atlantis koji je urađen po uzoru na potopljenu Atlantidu, a nakon obilaska i prošetati po lepoj Dubai Marini.

Vozeći ka Dubai Marini razmišljala sam kako bolju lokaciju za usidravanje kruzera i ideju za postavljanje terminala upravo na tom mestu odakle pogled puca na Ain najveći panoramski točak na svetu i skladne oker i plavkaste zgrade Dubai Marine sa jedne strane i ostrvo The Palm Jumeirah i hotel Atlantis sa druge strane, nisu mogli osmisliti.

Kada smo se ukrcali u Smeraldu i kada sam i uživo videla sve ovo o čemu sam gore pisala, samo sam potvrdila prethodni stav i tiha razmišljanja. Nismo želeli da gubimo vreme, te smo se ubrzo našli ispred naših Yarisa krenuvši ka ostrvu The Palm Jumeirah.

U kafeu Poseidon zavirite u deo akvarijuma The Lost Chambers hotela Atlantis

Uputili smo se ka The Point, krajnjoj tački veštački napravljenog ostrva The Palm Jumeirah, kako bismo sa promenade uživali u pogledu na jedan od najluksuznijih hotela, građen po uzoru na potopljenu Atlantidu, koga su simbolično nazvali Atlantis the Palm.

U hotelu za one sa dubljim džepom postoje i podvodne sobe, a u sklopu istog napravljen je i Aquaventure vodeni park, ali i akvarijum The Lost Chambers. Na plažu kompleksa nije dozvoljen slobodan ulazak, već se isti plaća za one koji nisu gosti hotela od 70-ak EUR pa naviše. U sklopu ovog kompleksa nikao je još jedan novi hotel Atlantis the Royal.

Stigavši na sam kraj ostrva, pre ulaska u podvodni tunel, neprijatno smo se iznenadili saznanjem da su parkinge sa obe strane avenije zatvorili i na njihovo mesto postavili visoke limene ograde. Nigde u blizini nije postojao parking na kome bismo mogli ostaviti naše automobile. Kasnije smo saznali da su u tom delu radovi bili debelo u toku, pa samim tim ni stanica monoraila – jednošinske železnice The Point nije funkcionisala, te je do promenade bilo moguće doći jedino taksijem.

Na licu mesta brzinski smo promenili plan koji nas je nakon prolaska kroz podvodni tunel doveo do hotela Atlantis. Cilj nam je bio kafe Poseidon, smešten u manjem tržnom centru povezanim sa hotelom iz koga se ulazilo i u akvarijum The Lost Chambers. Najveći razlog dolaska baš u ovaj kafe, bio je besplatan pogled na deo fantastičnog tematskog akvarijuma urađenog po uzoru na izgubljenu Atlantidu i njegov morski svet koji okuplja čak 65.000  različitih životinjskih vrsta koje obitavaju u 11 miliona litara vode. 

Na ulazu nas je dočekao batler, koji je odvezao naš devojački auto na besplatan parking. Gosn turista koji je stigao ubrzo posle nas suočio se sa manjim poteškoćama, budući da je batler njegovog momačkog auta odlučio ne biti učtiv i uslužan, saopštavajući mu da njihov parking nije namenjen kafeu Poseidon, pa je uz manju intervenciju sa moje strane i gosn turista uspeo dobiti tretman „povlašćenog“.

Trebalo nam je neko vreme da nađemo kafe Poseidon, međutim, kada smo ga ugledali onakovog svog u mermeru, sa detaljima morskog sveta, potpornim stubovima u obliku školjke, istom takvom fontanom i pogledom koji puca na jednu od soba akvarijuma The Lost Chembers, potpuno smo ostali bez reči.

Korisne informacije:

  • Ukoliko budete želeli da obilazite ceo akvarijum The Lost Chambers kartu možete kupiti preko sajta GetYourGuide gde je cena ulaznice 33 EUR, dok je ona preko zvaničnog sajta 145 AED (38 EUR).
  • U akvarijumu je moguće i roniti, pa ukoliko ima zainteresovanih za tu turu koja traje 35 minuta, kartu za istu može kupiti preko sajta GetYourGuide po ceni od 117 EUR.

Prošetajte futurističkom Dubai Marinom

Navigacija nas je uspešno dovela do parking mesta u tržnom centru Dubai Marina mol, gde je vikendom i praznicima parkiranje potpuno besplatno, dok se u regularnim uslovima prva tri sata ne naplaćuju, a ostatak se tarifira 20 dirhama po satu.

Vrlo brzo smo izašli na promenadu kojom je moguće šetati u krug duž veštački napravljenog morskog zaliva čak 7 kilometara. Na svakom koraku je bilo moguće pristupiti nekom brodiću ili gliseru čiji su zaposleni nudili plovidbu po kanalu. Na sajtu groupon.ae ili GetYourGuide možete pronaći razne opcije za vožnju Dubai Marinom koje počinju već od 15-ak EUR.

Dok smo razgledali ovaj mahom poslovni kvart i divili se svedenosti, urednosti, čistoći i ukusu sa kojim je sve ovo napravljeno, počevši od toga da svaki oblakoder raspolaže samo oker ili sivo plavkastom bojom, videli smo nekolicinu ljudi koji trče promenadom, ali i voze bicikle.

Ni ovog puta nismo napravili ceo krug, budući da bi nam za to trebalo nekoliko sati. Bližilo se vreme ručka i ekipa je želela da se vratimo na kruzer. Imala sam u planu i odlazak do Blue Waters Island i degustaciju najvećeg kroasana na svetu u pekari Bakerist, kao i šetnju po plaži JBR, međutim, ekipa nije bila saradljiva. 😉 Zauzvrat smo ponovo u Dubai Marina molu čekali 15-ak minuta da kum kumi, sada već tradicionalno, kupi još neki od privezaka za Pandorinu kolekciju.

Iz Emirata se ne vraćajte bez Dubai čokolade

Nakon odličnog ručka u našoj staroj dobroj Smeraldi, deo ekipe je ostao na brodu da odmara, dok je drugi deo predvođen gosn turistom i mojom malenkosti krenuo da vrati automobile u Dubai Marinu i City Premiere hotel. Nakon što smo obavili proceduru, gde su nam potvrdili da su automobili vraćeni u stanju kakvom smo ih i zatekli prilikom preuzimanja, optimistički smo krenuli u šetnju od 3,5 kilometra do kruz terminala. 

Predložila sam da prošetamo do JBR plaže, nadajući se da će neko od poslednjih najizdržljivijih mohikanaca hteti da sarađuje, međutim, našem ranjenom orlu Ivani nikako nije išlo u prilog nikakvo dugotrajno eksploatisanje i opterećivanje povređenog kolena. Šetajući nabasali smo na lokalni market Safestway u kome smo pronašli Dubai čokoladu po najpovoljnijoj ceni do tada, pa smo jednu takvu od čak 200g u ovom marketu platili 30 AED (8 EUR), što se još može i smatrati prihvatljivim, budući da je pomenuta planetarno popularna poslastica inače preskupa. Nažalost, u svim drugim marketima cene su bile mnogostruko više, pa smo na aerodromu jednu takvu od samo 105 g platili čak 10 EUR.

Iako nismo videli ništa novo, ipak smo bili počašćeni lepim pogledom sa mosta Marina bridge. Dodatni šmek dao je i nadolezeći zalazak sunca, koji se probijao kroz oblake i zgrade Dubai Marine. Našim nogama nakon puna tri dana špartanja po Dubaiju više nije bilo do hoda, pa smo ubrzo odustali od prvobitne ideje da do kruzera dođemo pešaka i pozvali taksi, koji nas je za par minuta dovezao na odredište.

Divite se noćnom pogledu na svetlucavu Dubai Marinu

Dok smo čekali da počne naša prva gala večera, morala sam izaći na palubu da ovekovečim taj ludi pogled na ceo grad. Zaista nisam mogla da se odlučim koji prizor mi se više sviđa, da li onaj preko dana ili pak ovaj uveče kada Dubai popali sva svetla koja ima.

Dubai Marina
Dubai Marina

Uživajte u 360 stepeni pogledu na Dubai sa kruzera

Sutradan ujutru imali smo vremena do 12h da izađemo sa kruzera i ukoliko želimo još na kratko istražimo grad, međutim, kako smo obaveznu obuku u slučaju nezgode dan ranije propustili da odradimo online preko Costine aplikacije, bili smo prinuđeni da istu završimo uživo na brodu, koja nam nije ostavila prostora da izađemo sa kruzera. Stoga smo nakon završene obuke prošetali po najvišem deku kruzera, fotografišući ono što prethodne noći nismo jasno videli. Jedina razlika u noćnom i dnevnom pogledu je na hotel Atlantis i ostrvo The Palm i možda delimično na Burdž al Arab i Burdž Kalifu u daljini. 

Dok smo polako isplovljavali, mahnuli smo Dubaiju, do nekog sledećeg viđenja. 🙂

Svi tekstovi i fotografije na blogu, kao i Instagram Facebook profilu Putovanja iz mog pera podležu autorskim pravima, te samim tim njihovo preuzimanje, kopiranje i korišćenje bez eventualne saglasnosti nije dozvoljeno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *